KALKAN
Kalkan Hakkında
Yazıyı paylaş:

Kalkan; Antalya'nın Likya medeniyetinin başkenti saydığımız Kaş ilçesine bağlı, akdeniz sahil şeridinin en batısında yer alan son yılların en gözde, büyüyen gelişen,doğallığını koruyan  tatil beldesidir.Kalkan doğuda Antalya Körfezi, Batıda Fethiye Körfezi arasında kalan; bugün Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kurulu.Batı’da Eşen Çayı ile ayrılmış olduğu Muğla’nın Fethiye ilçesine, doğuda Finike’ye kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşu.Kalkan, Xanthos’un batı ovalarından başlayan ve Fethiye’nin güneyine kadar uzayan, aşılması güç Mendüs ve Dodurga Dağlarının eteğinde kurulmuş, Kaş ve Demre’ye kadar uzanan dağlar sahil boyunca birdenbire yükselir ve geçit vermez.

Kalkan iklimi,yazları kurak ve sıcak , kışın yağmurlu ve ılıman ile tipik Akdeniz iklimi özellikleri taşımaktadır.Deniz suyu sıcaklığı nadiren 16 derecenin altına düşmektedir.Yüzme ve dalış sporları 9 ay boyunca sürmektedir. Ortalama sıcaklık yazın 30–39 ,kışın ise 14 – 20 civarındadır. Yılın ortalama 300 günü güneşli olan Kalkan iklimi ile yerli ve yabancıların sağlıklı yaşam için tercih ettikleri bir yerdir.

 Ünlü tarihçi Heredot, Kalkan ile ilgili: ‘’Dünyada yıldızlara en yakın yer’’ ifadesini kullanmıştır. Her uygarlık döneminde önem arz eden bir nokta olmuş ve stratejik konumu itibariyle dikkat çekmiştir. Hititler’den Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara kadar birçok önemli medeniyete evsahipliği yapan Kalkan bölgesi, özellikle İngiliz turistlerin tercih ettiği günümüzde güzide bir tatil rotası durumundadır.

Tarihi Likya uygarlığına uzanan Kalkan, tarihi rum evlerinin süslediği arnavut kaldırımlı dik sokaklarından yürüdüğünüzde yeşil ve mavinin şekillendirdiği deniz koylarında kendinizi buluyorsunuz.Özellikle İngiliz turistlerin en çok ilgi gösterdiği Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Dalyan ve Göcek gibi Türk turizmi için önemli olan turizm durakları arasında yer almaktadır. Bölgenin geniş bir tarihi geçmişi bulunmaktadır.Kalkan otelleri, pansiyonları dışında, Son dönemlerde Kalkan’da gelişen villa turizmi rağbet gören konaklama tercihleri arasında yer edinmiştir. Ülkemizde bulunan ‘mavi bayraklı’ denizlerden bir tanesi olmasıyla tam bir yaz turizmi noktasıdır. Dünyanın en büyük kumsallarından olan Patara Plajı'nada ev sahipliği yapmakta olan Kalkan, Akdeniz sahillerinde parlayan bir yıldız olmaya devam eden Kaputaş plajınada 5 km uzaklıkta olması sebebiyle gelen turistlerle ev sahipliği ediyor. Özenle korunan doğal alanları ve tarihi miraslarıyla Kalkan, görülmeye değer tatil beldeleri listesinde ilk sıralarda yer almalıdır.

 

Whatsapp
FAVORİLERİM